Menu Zamknij

O nas

„Zacisze” zostało zbudowane w 1990 roku przez Jerzego Mówińskiego. Położone jest na malowniczym wzgórzu, w przesmyku między jeziorami Dąbrowa Wielka i Dąbrowa Mała, w miejscowości Dąbrówno, 9 km od Grunwaldu. Zgodnie z nazwą zapewniamy spokojny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Jedyne głosy to śpiew ptaków oraz poranne i wieczorne koncerty żab ? , szczególnie w okresie maja i lipca .

Oferujemy komfortowe pokoje 2,3 i 4 osobowych z łazienkami i TV oraz z dostępem do internetu , łącznie możemy pomieścić 25 osób.

Posiłki podajemy we własnej restauracji , która specjalizuje się w kuchni domowej oraz rybnej.

Posiłki przygotowywane są z należytą starannością i ze świeżych , sezonowych produktów.
Historia

Raj dla miłośników zabytków:

Kościół XVII-wieczny, kilkakrotnie rozbudowany w XIX wieku. Obecnie własność kościoła Metodystycznego. Zwiedzającym polecamy obejrzenie ołtarza w stylu późnego baroku, figurę anioła trzymającego wieniec, płyt nagrobkowych właścicieli Dąbrówna.

Fragment parku pałacowego z pozostałościami lipowej alei. Kamienice zachodniej pierzei rynkowej, częściowo przylegające do murów podmiejskich.

Murowaną dzwonnicę kościelną z XIV wieku, wzniesioną jako część obwarowań miejskich.

Kościół katolicki w stylu neogotyckim, wzniesiony w 1865 roku, a w nim obraz „Zdjęcie z krzyża”, przeniesiony z kościoła w Leszczu, barokowy konfesjonał, kropielnica i skarbonka.

Budynek bożnicy żydowskiej.

Wysoki nasyp kolejowy zamknięty w 1945r, obecnie chętnie uczęszczany przez miłośników nordic walking i rowerzystów.
WARTO ZWIEDZIĆ W OKOLICY

Rezerwat Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich – spacer po ścieżce Dydaktyczno – Zdrowotnej. Na szczycie Góry Dylewskiej (312m. n.p.m) znajduje się 37-metrowa wieża obserwacyjna, z której rozciąga się rozległy widok na tereny leżące w promieniu ponad czterdziestu kilometrów.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – poznanie historii rycerstwa.

Muzeum budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku – możliwość zapoznania się z historią, kulturą i wielowiekową tradycją.

Zamek w Nidzicy – XIII – wieczny Zamek Prokuratorski, w którym mieści się Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego.

Rejs zabytkowymi pochylniami Kanału Ostródzko-Elbląskiego – całodniowy rejs funkcjonującymi od 1860 roku urządzeniami hydrotechnicznymi zaliczany do ewenementów w skali światowej.

Wyciąg narciarski w Wygodzie, w paśmie Wzgórz Dylewskich – około 12km od Pensjonatu na Górze Czubatce (274 m n.p.m.) znajduje się oldskulowy, jedyny w tej okolicy nietypowy wyciąg narciarski z liczącą 500m trasą zjazdową. Nie jest to typowy orczyk – wyciąg stanowi lina, do której narciarz ‚wczepia się’ przy pomocy drewnianej rączki.

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/dabrowno/3,historia-miejscowosci/